Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јуни 2013 година

вторник, 13 август 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јуни 2013 година изнесува 67 822,
а бројот на ноќевањата изнесува 168 412.


Бројот на туристите во јуни 2013 година, во однос на јуни 2012 година, е зголемен за 7.3%, а бројот на ноќевањата
е зголемен за 3.1%.


Бројот на домашните туристи во јуни 2013 година, во однос на јуни 2012 година, е намален за 7.8%, а бројот на
странските туристи е зголемен за 16.1%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јуни 2013 година, во однос на јуни 2012 година, е намален за
9.4%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 12.5%.


Во периодот јануари-јуни 2013 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 6.1% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 2.6%, а кај странските има зголемување
за 11.7%.


Во периодот јануари-јуни 2013 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 5.3% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 1.2%, а кај странските има зголемување
за 10.5%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика