Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, март 2013 година

понеделник, 13 мај 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во март 2013 година изнесува
34 495, а бројот на ноќевањата изнесува 73 241.


Бројот на туристите во март 2013 година, во однос на март 2012 година, е зголемен за 7.5%, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 10.2%.


Бројот на домашните туристи во март 2013 година, во однос на март 2012 година, е намален за 8.8%, а бројот
на странските туристи е зголемен за 18.4%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во март 2013 година, во однос на март 2012 година, е намален за
4.5%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 22.6%.


Во периодот јануари- март 2013 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 2.8% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 1.5%, а кај странските има зголемување
за 5.9%.
Во периодот јануари- март 2013 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 4.3% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 1.4%, а кај странските има зголемување
за 6.9%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика