Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, февруари 2013

петок, 12 април 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во февруари 2013 година изнесува
25 599, а бројот на ноќевањата изнесува 58 323.


Бројот на туристите во февруари 2013 година, во однос на февруари 2012 година, е зголемен за 8.7%, а бројот
на ноќевањата е зголемен за 10.3%.


Бројот на домашните туристи во февруари 2013 година, во однос на февруари 2012 година, е зголемен за
11.1%, а бројот на странските туристи е зголемен за 7.2%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во февруари 2013 година, во однос на февруари 2012 година, е
зголемен за 12.8%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 8.3%.


Во периодот јануари- февруари 2013 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
туристите е зголемен за 0.1% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 2.2%, а кај странските има
намалување за 1.5%.


Во периодот јануари- февруари 2013 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е зголемен за 1.1% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 4.4%, а кај странските има
намалување за 2.0%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика