Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Бројот на бесправно изградени објекти на територијата на Република Македонија во 2009 година изнесува 1 818

понеделник, 28 јуни 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2009 година на територијата на Република Македонија се регистрирани 1 818 бесправно изградени објекти.

Според видот на објектот, бесправно се изградени 734 згради1) (40.4%), 638 доградби (35.1%), 159 гаражи (8.8%), 208 огради (11.4%), 57 тераси (3.1%) и 22 скалила (1.2%).

Најголем број бесправно изградени објекти се во приватна сопственост 97.4%.

1)Според намената зградите можат да бидат станбени, станбено-деловни, деловно-станбени, деловни и куќи за одмор.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 651

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика