Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Бесправно изградени објекти на територијата на Република Македонија, 2010 година

вторник, 28 јуни 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во текот на 2010 година на територијата на Република Македонија регистрирани се 1 630 бесправно изградени објекти.

Според видот на објектот бесправно се изградени 673 згради1) (41.3%), 394 доградби (24.2%), 269 гаражи (16.5%), 214 огради (13.1%), 65 тераси (4.0%) и 15 скалила (0.9%).

Најголем број бесправно изградени објекти се во приватна сопственост (97.5%).

1) Според намената, зградите може да бидат станбени, станбено - деловни и деловно - станбени и куќи за одмор.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика