Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Бесправно изградени објекти на територијата на Република Северна Македонија, 2019 година

среда, 17 јуни 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во текот на 2019 година, на територијата на Република Северна Македонија се регистрирани 866 бесправно изградени објекти.

Според видот на објектот, бесправно се изградени 160 објекти за домување1) (18.5 %), 94 доградби, надградби и адаптации (10.9 %), 55 деловни објекти (6.4 %), 64 гаражи (7.4 %), 196 огради (22.6 %), 14 скалила (1.6 %), 27 тераси (3.1 %), 46 летни тераси (5.3 %), 92 настрешници (10.6 %), 14 времени објекти (1.6 %) и 104 помошни објекти (12.0 %).

Најголем број бесправно изградени објекти (98.4 %) се во приватна сопственост.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика