Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Бесправно изградени објекти на територијата на Република Македонија, 2015

петок, 10 јуни 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во текот на 2015 година, на територијата на Република
Македонија се регистрирани 1 061 бесправно изграден објект.


Според видот на објектот, бесправно се изградени 232 објекти за домување1) (21.9%), 163 доградби, надградби
и адаптации (15.4%), 104 деловни објекти (9.8%), 82 гаражи (7.7%), 164 огради (15.5%), 18 скалила (1.7%), 26
тераси (2.5%), 11 летни тераси (1.0%), 78 настрешници (7.4%), 55 времени објекти (5.2%) и 128 помошни објекти
(12.1%).


Најголем број бесправно изградени објекти (98.4%) се во приватна сопственост.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика