Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Бесправно изградени објекти на територијата на Република Македонија, 2013 година

четврток, 19 јуни 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во текот на 2013 година, на територијата на Република
Македонија се регистрирани 1 275 бесправно изградени објекти.


Според видот на објектот, бесправно се изградени 247 објекти за домување1) (19.4%), 174 доградби, надградби
и адаптации (13.6%), 108 деловни објекти (8.5%), 100 гаражи (7.8%), 201 огради (15.8%), 13 скалила (1.0%), 58
тераси (4.5%), 11 летни тераси (0.9%), 105 настрешници (8.2%), 126 времени објекти (9.9%) и 132 помошни
објекти (10.4%).


Најголем број бесправно изградени објекти (98.3%) се во приватна сопственост.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 652

е-пошта:  lila.uskovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика