Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Бесправно изградени објекти на територијата на Република Северна Македонија во 2021 година

четврток, 30 јуни 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во текот на 2021 година, на територијата на Република Северна
Македонија се регистрирани 739 бесправно изградени објекти.
Според видот на објектот, бесправно се изградени 210 објекти за домување1) (28.4 %), 102 доградби, надградби и
адаптации (13.8 %), 73 деловни објекти (9.9 %), 29 гаражи (3.9 %), 128 огради (17.3 %), 6 скалила (0.8 %), 6 тераси (0.8 %),
6 летни тераси (0.8 %), 71 натстрешник (9.6 %), 23 времени објекти (3.1 %) и 85 помошни објекти (11.5 %).
Најголем број бесправно изградени објекти (95.7 %) се во приватна сопственост.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика