Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Бесправно изградени објекти на територијата на Република Македонија, 2012

понеделник, 10 јуни 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во текот на 2012 година, на територијата на
Република Македонија се регистрирани 1 403 бесправно изградени објекти.


Според видот на објектот, бесправно се изградени 215 објекти за домување1) (15.3%), 208 доградби,
надградби и адаптации (14.8%), 148 деловни објекти (10.5%), 163 гаражи (11.6%), 215 огради (15.3%),
13 скалила (0,9%), 34 тераси (2.4%), 48 летни тераси (3.4%), 107 настрешници (7.6%), 115 времени
објекти (8.2%) и 137 помошни објекти (9.8%).


Најголем број бесправно изградени објекти (94.5%) се во приватна сопственост.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 652

е-пошта:  lila.ushovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика