Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергетски биланси, 2009 - претходни податоци -

петок, 03 декември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2009 година, вкупното примарно производство на енергија во Република Македонија изнесува 1 606 956 тое или 57.6% од вкупно потребната енергија.

Вкупната потребна енергија за 2009 година изнесува 2 791 367 тое.

Најголеми финални потрошувачи на енергија во 2009 година се: индустријата со 25%, домаќинствата со 32.1% и сообраќајот со 25.6% (од расположливата финална потрошувачка).

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662; +389 2 3295 862

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика