Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергетски биланси, 2010

петок, 08 јуни 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2010 година, вкупното примарно производство на енергија во Република Македонија изнесува 1 615 819 toe или 56.1 % од вкупно потребната енергија.


Вкупната потребна енергија за 2010 година изнесува 2 882 210 тое.


Најголеми финални потрошувачи на енергија во 2010 година се: индустријата со 29.6%, домаќинствата со 29.2% и сообраќајот со 25 % (од расположливата финална потрошувачка).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика