Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергетски биланси, 2010 - претходни податоци -

среда, 30 ноември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2010 година, вкупното примарно производство на енергија во Република Македонија изнесуваше 1 615 629 тое или 56.2% од вкупно потребната енергија.
Вкупната потребна енергија за 2010 година изнесуваше 2 875 440 тое.
Најголеми финални потрошувачи на енергија во 2010 година беа: индустријата со 28.8%, домаќинствата со 29.5 % и сообраќајот со 25.3% (од расположливата финална потрошувачка).

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика