Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергетски биланси, 2017 година -дефинитивни податоци-

четврток, 17 октомври 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2017 година, вкупното бруто примарно производство на енергија во Република Северна Македонија изнесува 1 152 659 toe или 42.1% од вкупно потребната енергија.

Вкупната потребна енергија за 2017 година изнесува 2 734 945 toe.

Најголеми финални потрошувачи на енергија во 2017 година се: сообраќајот со 37.1%, домаќинствата со 27.0% и индустријата со 19.8% (од расположливата финална потрошувачка).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика