Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергетски биланси, 2017 - претходни податоци

петок, 19 октомври 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2017 година, вкупното бруто-примарно
производство на енергија во Република Македонија изнесува 1 161 152 toe или 42.3 % од вкупно потребната
енергија.
Вкупната потребна енергија за 2016 година изнесува 2 742 636 toe.
Најголеми финални потрошувачи на енергија во 2017 година се: сообраќајот со 37.1 %, домаќинствата со
26.9 % и индустријата со 19.5 % (од расположливата финална потрошувачка).

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика