Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергетски биланси, 2016, дефинитивни податоци

четврток, 18 октомври 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2016 година, вкупното бруто-примарно производство на енергија во Република Македонија изнесува 1 111 095 toe или 41.3 % од вкупно потребната енергија.

Вкупната потребна енергија за 2016 година изнесува 2 692 022 toe.

Најголеми финални потрошувачи на енергија во 2016 година се: сообраќајот со 34.7 %, домаќинствата со 24.5 % и индустријата со 22.0 % (од расположливата финална потрошувачка).






  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  




© Државен завод за статистика