Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергетски биланси, 2016 - претходни податоци

петок, 20 октомври 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2016 година, вкупното бруто-примарно производство
на енергија во Република Македонија изнесува 1 113 745 toe или 41.48% од вкупно потребната енергија.
Вкупната потребна енергија за 2016 година изнесува 2 685 196 toe.
Најголеми финални потрошувачи на енергија во 2016 година се: сообраќајот со 34.92%, домаќинствата со
24.71% и индустријата со 21.38% (од расположливата финална потрошувачка).

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика