Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергетски биланси, 2014 - ревидирани податоци за периодот 2005-2014 -

среда, 19 октомври 2016


Државниот завод за статистика (ДЗС) подготви ревизија на Енергетските биланси од 2005 до 2014 година
со цел да ги имплементира новите податоци добиени од Анкетата за потрошувачка на енергенти во
домаќинствата, која за првпат се спроведе во 2014 година. Во процесот на ревизија се користени: 

  • методолошките насоки од Прирачникот - за статистика на енергетската потрошувачка во домаќинствата
    (Manual for statistics on energy consumption in households, Eurostat);
  • европските стандарди за енергетска вредност по тип на енергент, публикувани во публикациите на
    ИЕА и Прирачникот за енергетски статистики на Евростат, ИЕА и ОЕЦД и 
  • најновите измени на регулативата за енергетските статистики, Regulation on energy statistics No
    1099/2008.

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2014 година, вкупното примарно производство на
енергија во Република Македонија изнесува 1 329 164 toe или 49.2% од вкупно потребната енергија.
Вкупната потребна енергија за 2014 година изнесува 2 700 508 toe.
Најголеми финални потрошувачи на енергија во 2014 година се: сообраќајот со 29.7%, домаќинствата со 28.3%
и индустријата со 27.7% (од расположливата финална потрошувачка).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика