Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергетски биланси, 2014 -претходни податоци-

вторник, 20 октомври 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2014 година, вкупното бруто-примарно производство
на енергија во Република Македонија изнесува 1 262 577 toe или 48.0% од вкупно потребната енергија.
Вкупната потребна енергија за 2014 година изнесува 2 628 453 toe.
Најголеми финални потрошувачи на енергија во 2014 година се: сообраќајот со 30.5%, индустријата со 28.9% и
домаќинствата со 25.5% (од расположливата финална потрошувачка).

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика