Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергетски биланси, 2013
-дефинитивни податоци-


понеделник, 19 октомври 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2013 година, вкупното бруто-примарното производство
на енергија во Република Македонија изнесува 1 357 343 toe или 50.1% од вкупно потребната енергија.


Вкупната потребна енергија за 2013 година изнесува 2 710 936 toe.


Најголеми финални потрошувачи на енергија во 2013 година се: индустријата со 30.9%, сообраќајот со 29.0% и
домаќинствата со 24.5% (од расположливата финална потрошувачка).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика