Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергетски биланси, 2022 година - претходни податоци -

петок, 20 октомври 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2022 година, вкупното бруто-примарно производство на енергија во Република Северна Македонија изнесува 1 040 502 toe или 37.9 % од вкупно потребната енергија.

Вкупната потребна енергија за 2022 година изнесува 2 746 673 toe.

Најголеми финални потрошувачи на енергија во 2022 година се: сообраќајот со 41.1 %, домаќинствата со 26.3 % и индустријата со 20.1 % (од расположливата финална потрошувачка).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика