Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергетски биланси, 2021 година - претходни податоци

четврток, 20 октомври 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2021 година, вкупното бруто-примарно производство на
енергија во Република Северна Македонија изнесува 876 674 toe или 32.6 % од вкупно потребната енергија.
 
Вкупната потребна енергија за 2021 година изнесува 2 692 832 toe.
 
Најголеми финални потрошувачи на енергија во 2021 година се: сообраќајот со 38.4 %, домаќинствата со 26.7 % и
индустријата со 24.2 % (од расположливата финална потрошувачка).
 
09.11.2022
Почитувани корисници, ве известуваме дека поради техничка грешка, направена е корекција во Табела Т-04: Енергетски биланси, 2021 во колоната за биогас.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика