Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергетски биланси, 2020 година - дефинитивни податоци

среда, 19 октомври 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2020 година, вкупното бруто-примарно производство на
енергија во Република Северна Македонија изнесува 992 140 toe или 38.3 % од вкупно потребната енергија.
 
Вкупната потребна енергија за 2020 година изнесува 2 593 679 toe.
 
Најголеми финални потрошувачи на енергија во 2020 година се: сообраќајот со 35.0 %, домаќинствата со 27.0 % и
индустријата со 24.5 % (од расположливата финална потрошувачка).

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика