Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Биланс на топлина, по месеци, 2011 - претходни податоци -

четврток, 22 ноември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2011 година, во Република Македонија се произведени
2 688 288 GJ топлинска енергија и тоа: 3.1% од јаглен, 26.2% од нафтени продукти и 70.7% од природен гас.
Потрошувачката на топлинска енергија во производството е 0.4%, а загубата во дистрибуцијата е 10.4% од
вкупното производство.
Најголеми потрошувачи на топлинска енергија во 2011 година се: домаќинствата со 1 540 301 GJ и останатиот
сектор со 622 168 GJ.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика