Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Биланс на топлина, по месеци, 2009 година
- дефинитивни податоци -


среда, 29 јуни 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2009 година, во Република Македонија се произведени 5 378 850 ГЈ топлинска енергија и тоа: 5.8% од јаглен, 68.2% од нафтени продукти, 25.2% од природен гас и 0.8% од биомаса.

Потрошувачката на топлинска енергија во производството на топлина е 4.9%, а загубата во дистрибуцијата е 7.1% од вкупното производство.

Најголеми потрошувачи на топлинска енергија во 2009 година се: индустријата со 1 933 620 ГЈ и домаќинствата со 1 501 435 ГЈ.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика