Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Биланс на топлина, по месеци, 2012 -претходни податоци-

петок, 15 ноември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2012 година, во Република Македонија се произведени
2 463 391 GJ топлинска енергија и тоа: 2.4% од јаглен, 24.4% од нафтени продукти и 73.2% од природен гас.
Потрошувачката на топлинска енергија во производството е 0.4%, а загубата во дистрибуцијата е 11.5% од
вкупното производство.
Најголеми потрошувачи на топлинска енергија во 2012 година се домаќинствата со 1 430 926 GJ и останатиот
сектор со 615 148 GJ.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика