Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Биланс на јаглен, по месеци, 2011 -претходни податоци-

четврток, 22 ноември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2011 година, во Република Македонија се увезени 301 316 тони
јаглен и тоа: 2 146 тони камен јаглен (антрацит, коксен, битуминозен), 257 179 тони лигнит (суб-битуминозен, мрк, лигнит,
тресет) и 41 991 тони кокс.
Вкупното бруто-производство на лигнит во 2011 година изнесува 8 208 803 тони.
Од вкупната потребна количина на лигнит од 8 028 251 тони, 95.97% се користи во термоцентралите за производство на
електрична енергија, 0.35% во индустриските енергани за производство на топлинска и електрична енергија и 3.68 % за
финална енергетска потрошувачка.
Најголеми финални потрошувачи на јаглен од 325 902 тони се индустриските сектори и тоа: 2 041 тони камен јаглен,
283 112 тони лигнит и 40 749 тони кокс.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика