Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Биланс на јаглен, по месеци, 2009 - претходни податоци -

петок, 03 декември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2009 година, во Република Македонија се увезени 101 528 тони јаглен и тоа: 5 340 тони камен јаглен (антрацит, коксен, битуминозен), 94 313 тони лигнит (суб-битуминозен, мрк, лигнит, тресет) и 1 875 тони кокс.

Вкупното бруто-производство на лигнит во 2009 година изнесува 7 426 052 тони.

Од вкупната потребна количина на лигнит од 7 479 870 тони, 97.7% се користи во термоцентралите за производство на електрична енергија, 0.3% во индустриските енергани за производство на топлинска и електрична енергија, 0.2% во котларите за производство на топлинска енергија и 1.8% за финална енергетска потрошувачка.

Најголеми финални потрошувачи на јаглен од 124 865 тони се индустриските сектори и тоа: 5 340 тони камен јаглен, 117 232 тони лигнит и 2 293 тони кокс.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662; +389 2 3295 862

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика