Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Биланс на јаглен, по месеци, 2010 - претходни податоци –

среда, 30 ноември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2010 година, во Република Македонија се увезени 270 308 тони јаглен и тоа: 3 507 тони камен јаглен (антрацит, коксен, битуминозен), 239 917 тони лигнит (суб-битуминозен, мрк, лигнит, тресет) и 26 884 тони кокс.
Вкупното бруто-производство на лигнит во 2010 година изнесуваше 6 724 351 тони.
Од вкупната потребна количина на лигнит од 6 939 146 тони, 96.43% се искористени во
термоцентралите за производство на електрична енергија, 0.45% во индустриските енергани за производство на топлинска и електрична енергија, 0.23% во котларите за производство на топлинска енергија и 2.89% за финална енергетска потрошувачка.
Најголеми финални потрошувачи на јаглен со 229 973 тони се индустриските сектори и тоа: 3 244 тони камен јаглен, 200 459 тони лигнит и 26 270 тони кокс.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика