Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Биланс на јаглен, по месеци, 2012 - претходни податоци -

петок, 15 ноември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2012 година, во Република Македонија се увезени
296 623 тони јаглен и тоа: 1 788 тони камен јаглен (антрацит, коксен, битуминозен), 281 319 тони лигнит
(суб-битуминозен, мрк, лигнит, тресет) и 13 516 тони кокс.
Вкупното бруто-производство на лигнит во 2012 година изнесува 7 310 276 тони.
Од вкупната потребна количина на лигнит од 7 653 390 тони, 95.75% се користи во термоцентралите за
производство на електрична енергија, 0.27% во индустриските енергани за производство на топлинска и
електрична енергија и 3.98% за финална енергетска потрошувачка.
Најголеми финални потрошувачи на јаглен од 303 036 тони се индустриските сектори и тоа: 2 375 тони камен
јаглен, 287 228 тони лигнит и 13 433 тони кокс.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика