Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Потрошени градежни материјали и енергија, 2023 година

понеделник, 10 јуни 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2023 година деловните субјекти кои се занимаваат со
градежна дејност потрошиле градежни материјали и енергија во вредност од 11 859 712 илјади денари, што е за
6.6 % повеќе во однос на претходната година.
Во вкупната вредност на потрошените градежни материјали и енергија најголемо учество има групата Материјали
за врзување со 5 065 871 илјадa денари (42.7 %), потоа следат групите Потрошено гориво со 1 765 874 илјади денари
(14.9 %), Материјали за армирање и прицврстување со 1 350 812 илјади денари (11.4 %) итн..

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика