Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Оценка на раководителите на деловните субјекти во областа на трговијата на мало за нивната сегашна економска состојба во второто тримесечје од 2012 година

вторник, 07 август 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, раководителите на деловните субјекти оцениле дека
економската состојба на нивните деловни субјекти од областа на трговијата на мало, во второто тримесечје од
2012 година е поповолна во однос на првото тримесечје од 2012 година а понеповолна во однос на второто
тримесечје од 2011 година.


Раководителите на деловните субјекти оцениле дека нивната финансиска состојба во второто тримесечје од
2012 година е поповолна во однос на првото тримесечје од 2012 година како и очекувањата за економската
состојба во наредниот период.


Раководителите на деловните субјекти оцениле дека количината на залихите во текот на второто тримесечје од
2012 година е зголемена во однос на првото тримесечје од 2012 година.


Нивните оценки за очекуваните порачки за наредниот период се дека се поповолни како и очекувањата за
бројот на вработените, во однос на првото тримесечје од 2012 година.


Раководителите оцениле дека движењата на продажните цени во второто тримесечје од 2012 година
забележале зголемување во однос на првото тримесечје од 2012 година.


Во второто тримесечје од 2012 година, во споредба со претходното тримесечје, оценката за очекувањата за
продажните цени во наредните 3 месеци е дека ќе се зголемат. Најголемо влијание на ограничувањето на
економската состојба на деловните субјекти во текот на второто тримесечје од 2012 година имале: слабата
побарувачка на купувачите со 17,5%, зголемена конкуренција со 7.9% и зголемена понуда на пазарот со 6.4%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 847

е-пошта:  ketrin.strezovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика