Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Деловни тенденции во трговијата на мало, второто тримесечје од 2015 година

понеделник, 17 август 2015


Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во трговијата на мало во
второто тримесечје е намален за 0.4 процентни поени во однос на претходното тримесечје, а за 1.1 процентен
поен e зголемен во однос на истото тримесечје од 2014 година .


Eкономската состојба на деловните субјекти во второто тримесечје од 2015 година е речиси на еднакво ниво
како во претходното тримесечје, а поповолна во однос на второто тримесечје од 2014 година. Се очекува дека
ќе биде поповолна во наредните две тримесечја. Количината на залихите е зголемена во однос на претходното
тримесечје.


Финансиската состојба во второто тримесечје од 2015 година е понеповолна во однос на првото тримесечје
од 2015 година, оценката за очекуваните порачки за наредниот период е дека ќе се намалат, а очекувањата за
бројот на вработените се дека ќе се зголеми.


Продажните цени во второто тримесечје од 2015 година се зголемени во однос на претходното тримесечје, а
очекувањата за продажните цени во наредните 3 месеци се дека ќе се зголемат.


Најголемо влијание на ограничувањето на економската состојба на деловните субјекти во текот на второто
тримесечје од 2015 година имале: слабата побарувачка на купувачите со 27.9%, зголемената понуда на пазарот
со 14.2% и добивањето на банкарски кредити со 12.8%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 652

е-пошта:  ketrin.strezovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика