Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Оценка на раководителите на деловните субјекти во областа на трговијата на мало за нивната сегашна економска состојба во второто тримесечје од 2013 година

вторник, 13 август 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, раководителите на деловните субјекти оцениле дека економската состојба на нивните деловни субјекти од областа на трговијата на мало, во второто тримесечје од 2013 година е поповолна во однос на првото тримесечје од 2013 година година а понеповолна во однос на второто тримесечје од 2012 година.


Раководителите на деловните субјекти оцениле дека нивната финансиска состојба во второто тримесечје од 2013 година е понеповолна во однос на првото тримесечје од 2013 година, a очекувањата за економската состојба во наредниот период е на исто ниво со претходното тримесечје.


Раководителите на деловните субјекти оцениле дека количината на залихите во текот на второто тримесечје од 2013 година е зголемена во однос на претходното тримесечје.


Нивните оценки за очекуваните порачки за наредниот период се дека ќе се зголемат како и очекувањата за бројот на вработените, во однос на првото тримесечје од 2013 година.


Раководителите оцениле дека движењата на продажните цени во второто тримесечје од 2013 година забележале намалување во однос на претходното тримесечје.


Во второто тримесечје од 2013 година, во споредба со претходното тримесечје, оценката за очекувањата за продажните цени во нардените 3 месеци е дека ќе се намалат. Најголемо влијание на ограчувањето на економската состојба на деловните субјекти во текот на второто тримесечје од 2013 година имале: слабата побарувачка на купувачите со 41.0%, зголемена понуда на пазарот со 14.5 % и зголемена конкуренција со 11.8%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 847

е-пошта:  ketrin.strezovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика