Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Деловни тенденции во градежништвото, трето тримесечје 2017

вторник, 10 октомври 2017


Според оценката на раководителите на деловните субјекти од областа на градежништвото, индикаторот на
доверба во третото тримесечје од 2017 година е еднаков како и во второто и изнесува 10.9 проценти, а зголемен
е за 2 процентни поени во однос на истото тримесечје од 2016 година.
Очекувањата за вкупните порачки (договори) за градежни работи се поповолни во однос на претходното
тримесечје.
Очекувањата за бројот на вработените се дека ќе се намали во наредните три месеци.
Оценката за економската состојба во третото тримесечје од 2017 е понеповолна во однос на претходното
тримесечје, а поповолна во однос на третото тримесечје од 2016 година. Оценката за сегашната состојба со
порачки (договори) на нивните деловни субјекти е поповолна, додека оценката за финансиската состојба е
понеповолна во однос на претходното тримесечје.
Во наредниот период се очекува продажните цени да се намалат, a бројната состојба и квалитетот на
механизацијата и опремата се над нормалата.
Најголемо влијание врз ограничувањето на подобрувањето на тековната градежна активност имаат следните
фактори: зголемени трошоци за материјали со 22.6%, нема побарувачка со 16.8%, конкуренција во сопствениот
сектор со 14.5% и зголемени финансиски трошоци со 12.8%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика