Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Деловни тенденции во градежништвото, второ тримесечје 2017 година

понеделник, 10 јули 2017


Според оценката на раководителите на деловните субјекти од областа на градежништвото, индикаторот на
доверба во второто тримесечје од 2017 година е зголемен за 0.7 процентни поени во однос на претходното
тримесечје, а е зголемен за 1.2 процентни поени во однос на истото тримесечје од 2016 година.


Очекувањата за вкупните порачки (договори) за градежни работи се поповолни во однос на претходното
тримесечје.


Очекувањата за бројот на вработени се дека ќе се зголеми во наредните три месеци.


Оценката за економската состојба во второто тримесечје од 2017 е поповолна во однос на претходното
тримесечје, а поповолна и во однос на второто тримесечје од 2016 година. Оценката за сегашната состојба со
порачки (договори) на нивните деловни субјекти, како и оценката за финансиската состојба, се поповолни во
однос на претходното тримесечје.


Во наредниот период се очекува продажните цени да се намалат, a бројната состојба и квалитетот на
механизацијата и опремата во второто тримесечје од 2017 година се над нормалата.


Најголемо влијание на ограничувањето за подобрување на тековната градежна активност имаат следните
фактори: зголемени трошоци за материјали со 22.9%, нема побарувачка со 16.0%, нема ограничувања со 15.1%
и зголемени финансиски трошоци со 11.3 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика