Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Оценка на раководителите на деловните субјекти во градежништвото за економската состојба во третото тримесечје од 2014 година

петок, 14 ноември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, раководителите на деловните субјекти од областа на
градежништвото ја оценија економската состојба во третото тримесечје од 2014 година како поповолна во
однос на претходното тримесечје, а поповолна и во однос на истото тримесечје од 2013 година. Оценката за
финансиската состојба на нивните деловни субјекти е дека е поповолна во однос на претходното тримесечје,
а подобра и во споредба со истото тримесечје од претходната година.
Во третото тримесечје од 2014 година, очекувањата за бројот на вработени во наредниот период се поповолни,
оценката за тековната состојба со порачки (договори) е на исто ниво како и во претходното тримесечје,
очекувањата за вкупните порачки (договори) во наредните три месеци се дека ќе се намалат, а бројната
состојба и квалитетот на механизацијата и опремата се над нормалата. Во наредниот период се очекува да се
намалат продажните цени.
Најголемо влијание на ограничувањето за подобрување на тековната градежна активност имаат следните
фактори: зголемените финансиски трошоци (камати) со 16.6%, немањето на побарувачка со 15.8%, зголемените
трошоци за материјали со 13.7 % и конкуренцијата во сопствениот сектор со 11.6%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 647

е-пошта:  dragan.nedelcin@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика