Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Оценка на раководителите на деловните субјекти во градежништвото, за економската состојба во четвртото тримесечје од 2013 година

петок, 14 февруари 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, раководителите на деловните субјекти од областа на
градежништвото ја оценија економската состојба во четвртото тримесечје од 2013 година како поповолна во
однос на претходното тримесечје, а поповолна и во однос на истото тримесечје од 2012 година. Оценката за
финансиската состојба на нивните деловни субјекти е дека е понеповолна во однос на претходното тримесечје,
а подобра во споредба со истото тримесечје од претходната година.


Во четвртото тримесечје од 2013 година, очекувањата за бројот на вработени во наредниот период се
понеповолни, оценката за сегашната состојба со порачки (договори) е понеповолна во однос на претходното
тримесечје, а бројната состојба и квалитетот на механизацијата и опремата е над нормалата. Во наредниот
период се очекува продажните цени да се намалат.


Најголемо влијание на ограничувањето за подобрување на сегашната градежна активност имаат следните
фактори: конкуренција во сопствениот сектор со 15.0%, немање на побарувачка со 14.2 %, зголемените трошоци
за материјали со 13.7% и зголемените финансиски трошоци(камати) со 12.3%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 847

е-пошта:  ketrin.strezovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика