Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Бројот на издадени одобренија за употреба на територијата на Република Македонија во второто тримесечје од 2010 година зголемен за 61.2%

среда, 11 август 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2010 се издадени 245 одобренија за употреба што е за 61.2% повеќе во однос на истиот период од претходната година.

Според издадените одобренија за употреба, проценетата вредност на објектите изнесува 5 835 206 илјади денари што е за 430.3% повеќе во однос на истиот период од претходната година.

Според издадените одобренија за употреба, 205 (83.7%) од вкупниот број на издадени одобренија за употреба се наменети за објекти од високоградба, 15 (6.1%) за објекти од нискоградба и 25 (10.2%) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 245 објекти, на 190 (77.6%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 55 објекти (22.4%) инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е издадена употребна дозвола за 589 станови, со вкупна површина од 47 377 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 653

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика