Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за употреба на градежни објекти, 07-12 2014

понеделник, 09 февруари 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јули-декември 2014 се издадени 14
одобренија за употреба, а проценетата вредност на објектите изнесува 1 688 518 илјади денари.
Според издадените одобренија за употреба, 10 (71.4%) од вкупниот број на издадени одобренија за употреба
се наменети за објекти од високоградба и 4 (28.6%) за објекти од нискоградба.
Од вкупно 14 објекти, на 6 (42.9%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 8 објекти (57.1%) инвеститори
се деловни субјекти.
Во извештајниот период се издадени одобренија за употреба на 54 станови со вкупна површина од 3 630 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика