Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за употреба на градежни објекти, I-VI 2014

петок, 15 август 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари- јуни 2014 се издадени 15 одобренија
за употреба, а проценетата вредност на објектите изнесува 304 633 илјади денари.
Според издадените одобренија за употреба, 7 (46.7%) од вкупниот број на издадени одобренија за употреба
се наменети за објекти од високоградба, 2 (13.3%) за објекти од нискоградба и 6 (40.0%) за објекти за
реконструкција.
Од вкупно 15 објекти, на 12 (80.0%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 3 објекти (20.0%) инвеститори
се деловни субјекти.
Во извештајниот период се издадени одобренија за употреба на 31 стан со вкупна површина од 1 816 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика