Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вредност на договорените и извршените градежни работи во странство, I - XII 2012

петок, 08 февруари 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-декември 2012 година, вкупната
вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 5 345 324 илјади денари што е за 111.8%
повеќе во споредба со истиот период од претходната година.
Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство извршила градежни
работи во вкупна вредност од 928 124 илјади денари што е за 59.0% помалку во споредба со истиот период од
претходната година.
Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Италија и Холандија, додека
на другите пазари е регистриран намален обем. Како нови пазари се јавуваат Босна и Херцеговина, Швајцарија
и Србија.
Вредносните податоци за периодот јануари - декември 2012/2011 година се дадени врз база на паритет
1 САД долар = 47.5346 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 752

е-пошта:  lila.uskovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика