Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вредност на договорените и извршените градежни работи во странство, I - III 2012

понеделник, 07 мај 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-март 2012 година, вкупната вредност на извршените градежни работи во странство изнесува 66 356 илјади денари што е за 76.4% помалку во споредба со истиот период од претходната година.


Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство договорила градежни работи во вкупна вредност од 189 356 илјади денари што е за 88.5% помалку во споредба со истиот период од претходната година.


Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Холандија, додека на другите пазари е регистриран намален обем. Како нови пазари се јавуваат Италија и Франција.


Вредносните податоци за периодот јануари - март 2012/2011 година се дадени врз база на паритет 1 САД долар = 47.5346 денари.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика