Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи во странство,I - XII 2011

вторник, 31 јануари 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-декември 2011 година, вкупната вредност
на извршените градежни работи во странство изнесува 2 203 566 илјади денари што е за 11,0% помалку во споредба со
истиот период од претходната година.
Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство договорила градежни работи во
вкупна вредност од 2 459 242 илјади денари што е за 39,0% помалку во споредба со истиот период од претходната
година.
Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Италија, Албанија, Словенија, Хрватска
и Украина, додека на другите пазари е регистриран намален обем. Како нови пазари се јавуваат Црна Гора и Франција.
Вредносните податоци за периодот јануари - декември 2011/2010 година се дадени врз база на паритет 1 САД долар =
46,314 денари.





  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  




© Државен завод за статистика