Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Договорените градежни работи во странство зголемени за 27.3%

среда, 28 април 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-март 2010 година, вкупната вредност на договорените градежни работи изнесува 3 083 141 илјади денари што е за 27.3% повеќе во споредба со истиот период од претходната година.

Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство извршила градежни работи во вкупна вредност од 273 438 илјади денари што е за 29.5% помалку во споредба со истиот период од претходната година.

Во овој период е забележан зголемен обем и на договорените и на извршените градежни работи во Украина, додека во другите пазари е регистриран намален обем. Како нови пазари се јавуваат Германија, Романија, Словачка и Полска.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 651

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика