Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Извршени градежни работи во странство, второ тримесечје 2011

петок, 29 јули 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-јуни 2011 година, вкупната вредност на извршените градежни работи во странство изнесува 1 004 352 илјади денари што е за 25.5% повеќе во споредба со истиот период од претходната година.
 
Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство договорила градежни работи во вкупна вредност од 1 633 233 илјади денари што е за 52.1% помалку во споредба со истиот период од претходната година.
 
Во наведениот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Хрватска, Албанија, Украина, Германија и Романија, додека на другите пазари е регистриран намален обем. Како нови пазари се јавуваат Австрија и Франција.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика