Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вредност на договорените и извршените градежни работи во странство, јануари - декември 2018 година

петок, 15 февруари 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари − декември 2018 година, вкупната
вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 1 282 970 илјади денари, што е за 36.7 % помалку
во споредба со истиот период од претходната година.
Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство извршила градежни работи во
вкупна вредност од 1 280 950 илјади денари, што е за 6.5 % помалку во споредба со истиот период од претходната
година.
Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Германија, Холандија и Србија.
Вредносните податоци за периодот јануари − декември 2018/2017 година се дадени врз база на паритетот 1 САД
долар = 51.2722 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика