Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вредност на договорените и извршените градежни работи во странство, јануари-септември 2018

петок, 16 ноември 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-септември 2018 година, вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 1 207 941 илјади денари што е за 40.3 % помалку во споредба со истиот период од претходната година.

Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство извршила градежни работи во вкупна вредност од 1 153 349 илјади денари што е за 6.0 % повеќе во споредба со истиот период од претходната година.

Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Босна и Херцеговина, Холандија и Србија.

Вредносните податоци за периодот јануари-септември 2018/2017 година се дадени врз база на паритетот 1 САД долар = 51.2722 денари.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика