Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вредност на договорените и извршените градежни работи во странство, јануари – септември 2017 година

четврток, 16 ноември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари – септември 2017 година, вкупната
вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 2 303 553 илјади денари, што е за 16.6%
помалку во споредба со истиот период од претходната година.

Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство извршила градежни
работи во вкупна вредност од 1 237 687 илјади денари, што е за 38.8% помалку во споредба со истиот период
од претходната година.

Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Холандија.

Вредносните податоци за периодот јануари – септември 2017/2016 година се дадени врз база на паритетот 1
американски (САД) долар = 58.3258 денари.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика