Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вредност на договорените и извршените градежни работи во странство, јануари-март 2017

вторник, 16 мај 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-март 2017 година, вкупната
вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 2 265 602 илјади денари што е за 14.1%
помалку во споредба со истиот период од претходната година.
Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство извршила градежни
работи во вкупна вредност од 365 475 илјади денари што е за 139.1% повеќе во споредба со истиот период од
претходната година.
Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Холандија, Босна и
Херцеговина и Германија.
Вредносните податоци за периодот јануари- март 2017/2016 година се дадени врз база на паритетот 1 САД
долар = 58.3258 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика